Atrakcje

Gąski

Gąski

Nadmorska wieś letniskowa w województwie zachodniopomorskim, powiecie koszalińskim i gminie Mielno. Stałych mieszkańców jest ok. 400. Gąski to urocze kąpielisko leżące na zachodnim krańcu Wybrzeża Słowińskiego między Mielnem, a Ustroniem Morskiem, ok. 24 km na pn-wsch. od Koszalina.

Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1628 roku, a dotyczy zasypywanych przez piasek pól należących do Damiczów - właścicieli dzisiejszych Gąsek. Kolejne informacje z 1699 roku i związane są z wypalaniem wapienia, który morze wyrzucało na brzeg w pobliżu wioski. W dawnym Funkenhagen, a dzisiejszych Gąskach, urodził się Richard Adolf Odo Plüddemann (1846-1910), doskonały architekt związany głównie z Wrocławiem. Był projektantem Mostu Grunwaldzkiego, Mostu Zwierzynieckiego, Hali Targowej przy ul. Piaskowej i in. Ciekawym obiektem architektonicznym jest wybudowany w II poł. XIX wieku neoklasyczny pałac w zabytkowym parku. Najbardziej znaną budowlą w Gąskach jest 49 metrowa latarnia morska z 1878 roku.

Latarnia

Latarnia w Gąskach została zbudowana pod koniec XIX wieku, osiąga wysokość 41,2 metra. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt latarni prowadzą kręte, granitowe schody. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Morze Bałtyckie, dostrzec można stąd Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. U podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren. Latarnia została wpisana do rejestru zabytków.

Zielona glinka

Gąski posiadają od wielu lat skarb, o którym wiele wiedzą mieszkańcy zagranicy, a w Polsce jeszcze jest nieznany. Glinka zielona występuje np. w pobliżu latarni morskiej i jej zastosowanie lecznicze posiada nazwę agrilloterapii. Ta metoda wspomaga leczenie m.in. wrzodów żołądka, zapalenia jelit, okrężnicy, prostaty, stwardnienia rozsianego i wielu in. Doliczono się skuteczności leczenia, aż 102 chorób. Glinkę stosuje się również w przemyśle kosmetycznym. Od lat w Ameryce Południowej, Afryce, na Dalekim Wschodzie oraz w wielu krajach Europy sprzyja ludziom w zdrowiu i urodzie.

Okolica

Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy

Zapraszamy do zwiedzania jednego z największych w Polsce centrów ogrodniczych- HORTULUS. Spacer wśród przepięknych kompozycji roślin ogrodowych z całego świata dostarczy Państwu mnóstwa niesamowitych doznań natury estetycznej i duchowej.

Więcej na stronie www.hortulus.com.pl lub pod numerem tel. 94 318 13 18

Sarbinowo

Neogotycki Kościół Rzymskokatolicki p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sarbinowie.

Przy wjeździe do miejscowości Sarbinowo znajduje się neogotycki kościół z 1856 roku. Wzniesiony w XIX wieku na miejscu zagrożonej konstrukcyjnie średniowiecznej świątyni. Pozostałości jej kamiennych murów włączono w strukturę kościoła. Zbudowany na planie ośmiokąta z wysoką wieżą może się poszczycić wspaniałymi witrażami w ostrołukowych oknach.

Będąc w Sarbinowie warto także zobaczyć przykład starej chałupy rybackiej zwanej wąskofrontową o konstrukcji szachulcowej. Takie chałupy rybackie zbudowane są z drewna dębowego, z dachem krytym trzciną.

Mielno

Promenada spacerowa biegnie wzdłuż plaży na odcinku 3 km pomiędzy Mielnem i Unieściem. Na promenadzie, z której roztacza się wspaniały widok na morze, można też zagrać w szachy figurami znacznej wielkości.

Przystań Rybacka znajduje się w Unieściu przy ulicy Rybackiej. Stacjonują tam łodzie rybackie, można też zakupić rybę prosto z morza lub świeżo wędzone węgorze, łososie, halibuty, śledzie i inne ryby.

Koszalin

Nad Koszalinem wznosi się Góra Chełmska - wspaniały teren wypoczynkowo - rekreacyjny dla mieszkańców miasta.

Ze zbudowanej na szczycie w 1888 roku wieży rozciąga się widok na panoramę Koszalina.

Wieża widokowa na Górze Chełmskiej zbudowana w 1888 r.; wysokość 31,5 m

Góra Chełmska jest też celem licznych pielgrzymek przybywających z całej Polski do stojącej na szczycie kaplicy - Sanktuarium Przymierza z obrazem Matki Boskiej po Trzykroć Przedziwnej.

Kołobrzeg

Będąc w Gąskach powinniśmy odwiedzić miasto Kołobrzeg, którego największą atrakcją jest czysta, szeroka, piaszczysta plaża przy której znajduje się wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Miejscem wartym odwiedzenia jest Latarnia morska z 1770 roku, ma ona wysokość 26m i jest udostępniona do zwiedzania turystom. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na morze i port.
Pałac Morski w GąskachAdres
Pałac Morski w Gąskach
Gąski 14
76-034 Sarbinowo

kom. +48 606 924 733
rezerwacje@palacmorski.pl
Pałac Morski w Gąskach 76-034 Sarbinowo Gąski 14 +48 606 924 733